my sources alexaedmon.Buy best place to buy replica watches.have a peek at this website replica watches.Bonuses cheap replica rolex.click this over here now replicaenespanol.com.explanation repliki zegark贸w.Continued https://www.fake-watches.icu/.i thought about this rolex replications for sale.look at here China replica wholesale.imp source https://www.watchesj.com.next page https://www.drugswatches.com/.great https://www.employmentwatches.com/.Continue Reading perfect rolex.Recent Comments https://www.usabreitling.com.Our site loansbellross.click now franck mueller replica.Get More Information https://www.showhublot.com.read review imitation watches.Free shipping tag heuer replica.visit this web-site mybellross.

Karın Estetiği (Abdominoplasty): Miniabdominoplasty, Fullabdominoplasty

Karın Germe Uygulaması

Abdominoplasti (abdominoplasty) olarakta bilinir. Diğer adıyla da tummy tuck. Karın görünümünü düzeltmek için yapılan bir operasyon çeşididir.

Karın germe esnasında ,karın bölgesindeki fazla deri ve yağ alınır. Vakaların çoğunda karın bölgesindeki bağ doku (abdominal fasya) sütürler ile de sıkılaştırılır. Geri kalan deri yeniden pozisyonlandırılarak daha sıkı görünümlü bir karın elde edilir.

Eğer zayıf bir karın duvarına sahip ve göbek deliği çevresinde deri birikintiniz veya yığılma varsa bu operasyon size uygun olabilir. Karın germe aynı zamanda genel vücut görünümünüzü düzeltecektir.

Abdominoplasty Neden Yapılır?

Gevşek bir karın sadece yağ birikmesinin değil aynı zamanda derinin kötü elastikliğine, fazla deri birikiminin olmasına, sternumdan pubise dek uzanan abdominal kaslar ve üzerindeki bağ dokunun (abdominal fasya) yaptığı bir çeşit iç korsenin gerginliğini yitirmesine bağlıdır.

Bu iç korse iç organları içinde tutar ve karın görünümü ve gerginliğinden sorumludur.

Karnınız, aşırı kilo değişimlerinden sonra veya hamilelik sırasında aşırı gerilen abdominal fasyadaki değişimlerden sonra öne doğru çıkıntı yapmış olabilir.

Karın germe operasyonu; zayıflamış fasyayı sıkılaştırıp gevşek ve fazla olan deriyi yine extra yağ ile alınmasını sağlar. Aynı zamanda

Karın germe işlemi, alt karın bölgesinden yani göbek deliği alt bölümünden fazla deriyi çatlak deri ile birlikte çıkartmamızı sağlar. Bununla birlikte bu alt karın bölümü dışında olan çatlak deri korrekte edilemez yani çıkartılamaz.

Karın Germe Operasyonunu Değerlendirebilirsiniz Eğer:

 • Göbek deliği etrafında fazla deri olması ve bu bölgede birikmesinin olması.
 • Zayıf Bir karın alt duvarına sahip olmanız. (özellikle alt karın bölgesinde)
 • Liposuction sonrası karın bölgeniz yeterli görünümü almadıysa
 • Daha once sezaryan operasyonu geçirmiş ve deplase (çökük) bir skar yani iz dokusuna sahipseniz.

Eğer önceden geçirilmiş sezaryan operasyonunuz varsa burada olan skar, abdominoplasti skarınız haline çevrilecektir.

Karın germe operasyonu, diğer vücut şeklini düzeltici operasyonlarla örneğin liposuction, meme operasyonları ile kombine edilebilir.

Karın germe, herkes için değildir. Doktorunuz aşağıdaki durumlar için sizi uyarabilir:

 • Çok fazla kilo vermeyi planlıyorsanız
 • Tekrar hamilelik planlıyorsanız
 • Kronik bazı rahatsızlıklara sahipseniz örneğin kalp hastalıkları, diabet veya irritabl kolon sendromu gibi.
 • Vücut kitle indeksiniz 30 ‘dan büyükse.

Riskler

Karın germe (abdominoplasti) bazı riskler taşır:

 • Deri altında sıvı toplanması (seroma). Operasyon sırasında dren denen tüpler bu riski minimal eder yine de olursa boşaltmak kolaydır.
 • Kötü yara iyileşmesi. Bazen insizyon etrafındaki doku kötü iyileşebilir veya açılmaya başlayabilir. Operasyon sırasında ve sonrasında verilen antibiyotikler enfeksiyonu önleyecektir.
 • Belirgin iz kalması. İnsizyon skarı (iz) kalıcıdır ama bikini bölgesi içine gizlenir ve giderek rengi solar yani belirsizleşir. İzin uzunluğu ve belirginliği kişiden kişiye değişir.
 • Doku nekrozu. Karın germe operasyonunda derinin altındaki derin yağlı doku hasar görebilir, beslenmesi (kan akımı) bozulabilir. Bazen de doku ölümü yani nekroz oluşabilir. Sigara içimi bu nekroz (doku ölümü) riskini artırabilir. Bu durum olduğunda alanın büyüklüğüne bağlı olarakta doku haftalar içinde kendini iyileştirecektir. Bazen de ek cerrahi yardım gerekebilmektedir.
 • Deri duyusundaki azalma. Karın germse sırasında abdominal dokunun yeniden pozisyonlandırılması sonucu yüzeyel his sinirleri etkilenebilir. Bu uyuşukluk veya his azalması olarak adlandırılabilir. Operasyondan birkaç ay sonrası bu durum düzelir.

Diğer bazı büyük cerrahi operasyonlarda da görülen kanama, enfeksiyon ve anestezinin yan etkileri gibi karın germe, bazı diğer özel riskler de taşır.

Sürecin İdaresi

Plastik Cerraha başvurduğunuzda:

 • Sizin tıbbi özgeçmişiniz sorgulanır. Daha önce geçirilen operasyonlarınız varsa, aldığınız ilaçlar (şimdi veya önceden), tıbbi durumunuz. Bunları anlatmaya hazır olun. Allerjik durumunuz ve kilo durumu (alıp almadığınız) sizin tarafınızdan belirtilmelidir ayrıca.
 • Fiziksel muayene yapılır. Tedavi seçenekleri için karın bölgeniz ve vücudunuzun diğer kısımları gözden geçirilir. Tıbbi kaydınız için fotoğraflarınız çekilir.
 • Beklentilerinizi tartışmak. Bu operasyonu niçin istediğiniz ve karın germe sonrası nasıl görüneceğiniz beklentisini anlatmalısınız. Bu operasyonun faydalarını ve riskleri, skar (iz) durumunu da düşünerek emin olmalısınız. Daha önce geçirilen bir karın germe operasyonunuz şimdiki operasyonun sonuçlarını da etkilebileceği sizin tarafınızdan anlaşılmalıdır.

Karın germe öncesinde  bilinmesi gerekenler ise:

 • Sigarayı bırakmak. Sigara içimi kan akımını azaltarak iyileşmeyi azaltır. Sigara doku hasarı riskini arttırır. Eğer sigara içiyorsanız, bu operasyon öncesinde ve iyileşme periyodunda bırakmanız tavsiye edilir.
 • Belirli ilaçları kullanmamak.  Aspirin, non steroidal ilaçlar ce bitkisel desteklerin alınması kanama ihtimalinizi artırabilecektir. Bunlar yasaklanır.
 • Kilonuzu stabil, kararlı tutmak. İdeal plan, karın germe operasyonu planladığınızda önceden bu kilonuzu en az 12 ay sabit tutmanızdır. Eğer çok kiloluysanız doktorunuz bu prosedür öncesi kilo vermenizi tavsiye edecektir. Operasyon sonrası ise belirgin kilo kaybederseniz bu durum cerrahi sonuçları azaltacaktır.
 • Komplikasyonları önleyebilici ilaçların alınması. Operasyondan çok kısa bir süre önce pıhtılaşma problemlerini ortadan kaldıracaktır. Antikoagülanlar başlanır.
 • İyileşme periyodunda yardım alma. Operasyon sonrası size eve götürecek veya evde 1-2 gün yardım edebilecek birisini ayarlamak her zaman için tavsiye edilir.

Ne Beklemelisiniz ?

Karın germe operasyonu hastanede günübirlik olarak veya1 gece yatarak gerçekleştirilir genelde. Karın germe operasyonunda siz genel anestezi altında veya spinal anestezi( belden vücudun alt bölgeleri için lokal anestezi) altında olabilirsiniz.

Karın Germe Operasyon Süreci

Plastik cerrahınız, pubik kıllı bölge ve göbek deliğiniz arasında eliptik şekilde veya yatay (horizontal) inziyon yapar. Bu bölgedeki derinin ve yağlı dokunun çoğu çıkartılır. Abdominal kasların üzerindeki fasya kalıcı dikişler ile sıkılaştırılır.

Doktorunuz sonrasında göbek deliği çevresindeki deriyi serbestleyip yeniden pozisyonlandıracaktır. Yeni göbek deliğiniz bu yeni biçimlendirilen deriden çıkartılır ve normal yerine sütüre edilir. İnsizyon her iki yan kalça çıkıntısı arasında ve pubik kıllı bölgenin hemen üzerinden yapılır. İz (skar), buradaki bikini bölgesi içindeki doğal kıvrımda yer alır.

Operasyon esnasında enfeksiyondan koruyu antibiyotikler verilir, operasyon ortalama 2-3 saat sürer.

Karın Germe Operasyonundan sonra

Operasyon sonrası karın insizyonlarınız ve göbek deliğiniz özel pansumanla kapatılır. İçeride sıvı veya kan toplanmasına karşı vakumlu drenler yerleştirilir. Özel bir korse (karın germe için) giydirilir.

Cerrahi sonrası yatış pozisyonunuz, gövde dik ve dizler hafif bükülü olarak ayarlanır. İlk gün mümkün oldukça erken yardımla ayağa kaldırılıp yürütülmeniz sağlanır bu pıhtı oluşumunu engeller.

Hafif bir ağrı hissetmeniz normaldir. Cerrahi alandaki şişlikler 6 haftaya kadar sürebilir. Bazen bu durum 3 aya da uzar. Drenler, operasyon sonrası 3-5 günde alınır. Dren bakımı size cerrahi ekip tarafından gösterilir. Drenler durduğu sürece antiyotik alımına devam edilir. Yine operasyon sonrası duruma göre 1-2 gün daha antikoagülanlara devam edilir.

Karın germe operasyonundan sonra yaklaşık 6 hafta destekleyici korse (abdominal korse) giyersiniz. Bu size iyileşirken bir destek verir ayrıca içeride sıvı birikmesini engeller. Yine doktorunuz olan skarın bakımını size açıklar.

Abdominoplastiden sonra ilk 6 hafta insizyon hattınızı gerici aşırı hareketlerden sakınmak gerekir ki yara açılmasın. Doktorunuz sizi aralıklı görecek ve ileriki süreçte kontrol edecektir.

Sonuçlar

Fazla olan deri ve yağın çıkarılması, karın duvarınızı düzeltecektir. Abdominoplasti size daha gergin bir karın görünümüne sahip olmanızı sağlayacaktır.

Karın germe operasyonu uzun süreli bir sonuç verir. Ancak kilonuzun stabil tutulması operasyonun sonuçları için çok önemlidir.